Pokud tuto otázku položíte obchodnímu zástupci firmy, která Vám fotovoltaickou elektrárnu nabízí, tak můžete jednoduše oddělit první zrna od plev. Jestliže se na první dobrou, bez podrobné analýzy stávající instalace dozvíte, že Vám bez problému zálohují celý dům, tak rychle ruce pryč. Spousta firem nabízí takzvaný „full back-up“ neboli zálohu celého domu. Což je v 99 % případů naprostý nesmysl.
V rodinných domech jsou nejvíce používané třífázové asymetrické hybridní střídače o výkonu 10 kW. Tyto fotovoltaické měniče mají výstupní proud kolem 16 A. Což je většinou dost málo na utáhnutí celé domácnosti.
Zkuste si představit situaci, kdy k výpadku či dokonce black-outu dojde. V takovém případě chcete, aby Vám fungovaly ty nejdůležitější spotřebiče, a to co nejdéle. To je další důvod, proč je klasický full back-up naprostý nesmysl. Při výpadku většina fotovoltaických střídačů přepne do UPS režimu do 20 ms. Tudíž si ani nevšimnete, že k výpadku došlo a baterii Vám vybije například zapnutá trouba a další spotřebiče, které v nouzovém stavu nejsou podstatné.
Na zálohovaný okruh u fotovoltaické elektrárny tedy doporučujeme zapojit pouze podstatné okruhy. Například lednici a mrazák, aby se nezkazilo jídlo, hlavní světelné okruhy, vrata od garáže, čerpadlo, zabezpečovací systém a pak třeba i televizi, abyste se nenudili.
Každého „odborníka“ co Vám bude tvrdit, že Vám zálohuje pomocí fotovoltaické elektrárny celý dům a nemyslí tím ostrovní fotovoltaickou elektrárnu za X milionů, rovnou pošlete k šípku.