fbpx
Odpovědi na časté otázky

Časté dotazy

FAQ

Podívejte se na nejčastější dotazy. Nenašli jste odpověď na svou otázku? Napište nám na kontaktní formulář, nebo zavolejte na +420 602 710 005.

1.Pro koho je fotovoltaická elektrárna vhodná?

Pro každého člověka, který chce ponížit náklady na provoz svého domu, šetřit naši krásnou přírodu nebo je zkrátka fanouškem moderních technologií.

2.Jaká je cena fotovoltaiky?

Cena fotovoltaické elektrárny se odvíjí od instalovaného výkonu a velikosti bateriového úložiště.

3.Jak velká je dotace?

Dle nových podmínek NZÚ je maximální dotace pro rodinné domy 225.000, - Kč. U bytových domů a firem je dotace určena dle velikosti FVE.

4.Co je hybridní elektrárna?

Je to elektrárna s bateriovým úložištěm, která je schopná v případě výpadku distribuční sítě přepnout do ostrovního provozu a zásobit Váš dům elektrickou energií.

5.Jaká je životnost FVE?

Životnost FVE se odvíjí od použité technologie. U nás dostanete vždy to nejlepší a FVE se snažíme dimenzovat až na 40 let.

6.Jaká je pravděpodobnost získání dotace NZÚ?

U nás máte dotaci NZÚ garantovanou, takže se nemusíte ničeho bát.

7.Proč si pořídit FVE?

Důvodů proč si pořídit FVE je hned několik. Primárně fotovoltaická elektrárna šetří Vaše peníze. Díky FVE ušetříte až 75 % nákladů na elektrickou energii. Nebudete dotovat velké společnosti a jednoduše si většinu energie vyrobíte sami. Dalším důležitým aspektem je soběstačnost. Bateriové úložiště Vám zaručí stabilitu a bezpečnost. Při výpadku energie z distribuční sítě se systém automaticky přepne do ostrovního provozu a z baterie budou zásobovány Vámi určené okruhy v domě.

Vaše investice nikam nezmizí! Nejen že se fotovoltaická elektrárna zaplatí sama, ale také zhodnotí Vaši nemovitost. To nejlepší na tom je, že stát Vám na tuto extrémně výhodnou investici ještě přispěje dotací ve výši až 225.000 Kč.

8.Jaká je návratnost FVE?

Návratnost fotovoltaické elektrárny je velmi diskutabilní téma z důvodů neustále se měnících cen elektrické energie. Mezi parametry pro výpočet návratnosti FVE patří aktuální cena elektřiny, inflace, růst cen elektrické energie a pořizovací cena FVE. Záleží tedy hned na několika proměnných. Návratnost FVE se běžně pohybuje od 5 do 12 let. Výpočet návratnosti FVE Vám rádi vypracujeme pomocí sofistikované 3D simulace v programu PVSOL.

9.Jaký je rozdíl mezi systémem Wattsonic a běžnými systémy?

Rozdílů mezi hybridním systémem Wattsonic a běžně používanými čínskými systémy je opravdu nespočet. Hlavní výhodou systému Wattsonic je kontraktibilita mezi jednotlivými komponenty. Díky tomu že Měnič, Baterie i BMS jsou od jednoho výrobce, je zajištěna sofistikovaná komunikace a softwarová konfigurace na nejvyšší úrovni. Výsledkem je extrémní rychlost. Například přepnutí do ostrovního režimu trvá méně než 10 ms. Reakční doba na přepnutí asymetrie je menší než 1 s, oproti standartním měničům, kterým přepnutí trvá až 20 vteřin. Další výhodou je dlouhá životnost systému, správa i vzdálený monitoring. Bezpečnost systému na nejvyšší úrovni. V neposlední řadě bych rád zdůraznil zastoupení systému Wattsonic, který pro celou Evropu zaštituje rakouská firma Schmachtl (jeden z největších velkoobchodů s elektromateriálem v Evropě), která se přímo podílí na vývoji systému a garantuje záruku.

10.Kdy se vyplatí optimizéry?

Optimizéry výkonu fotovoltaických panelů se vyplatí instalovat při zastínění jednoho nebo více fotovoltaických článků. Díky instalaci optimizérů můžete zvýšit výtěžnost FVE až o 30 %. Zaručí také vyšší bezpečnost a stabilní výrobu Vaší fotovoltaické elektrárny. Další výhody a funkčnost optimizéru si můžete nastudovat zde.

11.Jaké jsou rozdíly mezi FV panely?

Fotovoltaické panely se dělí primárně na:

  • Monokrystalické panely
  • Polykrystalické panely
  • Amorfní panely

V dnešní době díky rychlému vývoji fotovoltaických článků jsou monokrystalické panely naprostou jedničkou, a díky svým skvělým vlastnostem upozadily výrobu ostatních typů. Účinnost FV panelů se dnes pohybuje kolem 20 %. Rozměr panelu zpravidla určuje výkon panelu. Tedy čím větší panel, tím větší výkon. V naší nabídce se vždy nachází panely značek TOP 3 výrobců na světě. Jako je například značka Trina, Jinko nebo SunPower.

 

12.Jak funguje fotovoltaická elektrárna?

Funkčnost fotovoltaické elektrárny záleží na typu systému a nastavení měniče/střídače.

Nejpoužívanějším typem FVE pro rodinné domy je takzvaný hybridní systém s ukládáním energie do baterií.

Schéma hybridního systému s ukládáním energie do bateriového uložiště:

Na střeše jsou umístěny fotovoltaické panely, které jsou spojeny sériově. V případě dvou různých orientací nebo rozdílnému sklonu panelů je možné instalovat 2 řady (stringy) na jeden měnič. Od panelů vede speciální kabeláž pro FVE do střídače. Střídač neboli měnič je hlavní mozek celého systému. Jeho hlavní funkcí je přeměna stejnosměrné energie, kterou nám vyrábějí panely na energii střídavou. Ke střídači jsou napojeny baterie. Od střídače se jde pomocí kabeláže do hlavního domovního rozvaděče, kde se napojíme na stávající instalaci objektu. Elektrická energie je rozvedena do celého domu. Pokud nám FVE vyrábí více energie, než jsme schopni v daný okamžik spotřebovat. Je tato energie uložena do baterií. Pokud jsou baterie nabity na 100 % je možné pomocí přebytků ohřívat vodu anebo je prodávat do sítě.

 

13.Jaká orientace panelů je pro FVE nejlepší?

Nejlepší výtěžnost FV panelů záleží na lokalitě, orientaci a sklonu panelů. Přesný výpočet ideální orientace a sklonu vůči pořizovací ceně Vám rádi vypočítáme pomocí přesné 3D simulace v nejlepší programu pro FVE jménem PVSOL. Pro Vaši představu také přikládáme orientační graf účinnosti dle orientace a sklonu panelů.

14.Jak si vybrat správnou společnost pro realizaci FVE?

V dnešní době je velmi těžké najít solidní společnost pro realizaci FVE nebo tepelného čerpadla na klíč. Dobrým vodítkem pro správný výběr může být seznam instalačních firem na webové stránce solární asociace, která hlídá kvalitu služeb instalačních firem. Dále členství v České fotovoltaické asociaci. Elektrikáři dané společnosti by dle vyhlášky měli mít úspěšně splněnou profesní kvalifikaci pro montáž FVE. U nás se můžete spolehnout na všechny tyto parametry. Jsme rodinná firma s tradicí a žádnou část zakázky nepřeprodáváme. Máme vlastní elektrikáře, kteří jsou řádně proškoleni a mají veškeré potřebné certifikace. Vlastní dotační specialisty a jelikož je našim cílem dlouhodobá spolupráce, stavíme celý tým z těch nejkvalitnějších osobností.