fbpx

Cena fotovoltaiky na rodinný dům

Fotovoltaické elektrárny jsou čím dál tím oblíbenější. Není to jen kvůli jejich ekologičnosti, ale především kvůli úsporám na cenách elektřiny. Jak velké úspory můžete očekávat, za jak dlouho se vám investice vrátí a jaká je vlastně cena fotovoltaiky na rodinný dům? To vše se dozvíte v článku.

Pořizovací cena fotovoltaiky na rodinný dům

  • Pořízení kvalitní fotovoltaické elektrárny může být poměrně velká investice. A i když se vám cena fotovoltaiky na rodinném domě během let několikanásobně vrátí, určitě vás zajímá, kolik stojí její pořízení a instalace. Přesná cena fotovoltaiky záleží na několik faktorech, zejména na:
  • výkonu elektrárny,
  • kvalitě jednotlivých komponent,
  • způsobu nakládání s přebytečnou energií,
  • kvalitě instalační firmy.

Pojďme se postupně podívat na všechny čtyři faktory, které společně určují cenu fotovoltaiky na rodinný dům.

Výkon fotovoltaiky

Největší roli v ceně fotovoltaiky pro rodinný dům samozřejmě hraje instalovaný výkon elektrárny. Pořízení solární elektrárny se vám vyplatí v případě, že máte roční spotřebu elektřiny alespoň 4 MWh. To je přibližná spotřeba průměrného panelákového bytu, takže u rodinného domu se dá předpokládat o něco málo větší spotřeba. U nás nejčastěji instalujeme elektrárnu s fotovoltaickými panely značky Trina o výkonu 6 kWp, což znamená v průměru 6 MWh vyrobené elektrické energie za rok.

Kvalita fotovoltaické elektrárny

Dále záleží také na použitém materiálu a značce jednotlivých součástí fotovoltaické elektrárny. Na fotovoltaice se nevyplatí šetřit. S kvalitními produkty sice může být pořizovací cena fotovoltaiky na váš rodinný dům vyšší, ale v dlouhodobém horizontu se rozhodně vyplatí.

Nakládání s přebytečnou elektrickou energií

Cena fotovoltaiky se bude odvíjet také od toho, jak nakládáte s přebytečnou elektrickou energií, kterou nevyužijete. Přebytky můžete ukládat do bateriového úložiště, využít například na ohřev vody či nabíjení elektromobilu nebo je prodávat zpět do sítě. Pokud zvolíte shromažďování elektřiny, budete muset vzít v potaz také cenu baterie. Kapacita baterie by měla být ideálně dvojnásobek výkonu fotovoltaické elektrárny. To znamená, že pro zmíněný výkon 6 kWp je nejlepší baterie s kapacitou 12 kWh.

V uvedeném příkladu, kdy je instalována fotovoltaická elektrárna s výkonem 6 kWp, bychom zvolili špičkový all-in-one systém značky Wattsonic a výkon doplnili baterií s kapacitou 11,5 kWh. Kompletní cena fotovoltaiky na rodinným dům v tomto případě se pohybuje mezi 500 a 550 tisíci korun.

Přečtěte si: Vyplatí se solární elektrárna?

Dotace sníží cenu fotovoltaiky na rodinný dům

Cena fotovoltaické elektrárny se vám na první pohled může zdát vysoká. Pokud ale využijete dotaci od státu, na kterou máte nárok v programu Nová zelená úsporám, pořizovací cena fotovoltaiky se tím o sníží o desítky procent.

O dotaci na pořízení a instalaci fotovoltaické elektrárny mohou žádat mimo jiné vlastníci rodinných domů a řadových domků, a to až do 50 % celkové ceny fotovoltaiky. Výše dotace na fotovoltaiku pro rodinný dům může být až 225 000 Kč.

S firmou ILIOS se ale nemusíte bát, že byste museli žádost o dotaci na cenu fotovoltaiky na rodinný dům sami vyplňovat a podávat. Navrhneme pro vás projekt na míru, který splní všechny požadavky dotačního programu, a následně za vás vyřídíme celou žádost a veškeré papírování.

Náklady na provoz a údržbu fotovoltaiky na rodinném domě

Fotovoltaická elektrárna je prakticky bezúdržbová, takže vás za běžných podmínek nečekají žádné větší výdaje na její provoz, údržbu a další nezbytnosti, které by zvyšovaly cenu fotovoltaiky na rodinném domě. 

Solární panely typicky nepotřebují ke správnému fungování téměř žádné zásahy a jejich účinnost výrazně nesnižuje ani vliv počasí a znečištění. Můžete od nich bez problému očekávat životnost okolo 30 let. I baterie solární elektrárny vám bez údržby vydrží poměrně dlouho – v závislosti na výrobci můžete počítat zhruba s 10–15 lety.

Nejcitlivější částí solární elektrárny je měnič, který může fungovat 2 roky, ale také klidně 20 let – podle jeho zatížení. U střídače fotovoltaické elektrárny doporučujeme využít prodlouženou záruku a pojistit si tak jeho výdrž minimálně na 10 let.

Přečtěte si: Jak na pojištění fotovoltaiky

Elektrárna by ale měla procházet pravidelnou kontrolou, aby se předešlo případným technickým problémům, které by cenu fotovoltaiky zbytečně navyšovaly. Doporučujeme jednou za 5 let nechat provést odbornou revizi veškerých spojů, konektorů, přepěťových ochran, pojistek, UV chrániček a rozvaděčů.

Návratnost ceny fotovoltaiky na rodinném domě

Při vysoké pořizovací ceně fotovoltaiky na rodinný dům vás jistě zajímá, za jak dlouho se vám investice vrátí – tedy jaká je návratnost fotovoltaické elektrárny. Návratnost fotovoltaiky vždy záleží především na tom, jakou máte spotřebu elektřiny, a určitou roli hraje samozřejmě i životnost vaší fotovoltaické elektrárny. 

Jednoduše řešeno: čím vyšší máte spotřebu elektrické energie, tím více s fotovoltaickou elektrárnou ušetříte a tím rychleji se vám cena fotovoltaiky vrátí. Průměrně můžete počítat s návratností od 2 do 10 let

Pokud na cenu fotovoltaiky na rodinný dům získáte dotaci, návratnost může být i dvakrát rychlejší. Ve společnosti ILIOS vám získání dotace garantujeme

Přečtěte si: Jaká je životnost fotovoltaických panelů?

Cena fotovoltaiky na rodinném domě se vám vrátí ještě o něco rychleji, když na své fotovoltaické elektrárně budete nejen šetřit, ale také vydělávat. Pokud máte fotovoltaickou elektrárnu instalovanou s akumulačním zařízením, můžete vyrobené přebytky jednoduše prodávat do sítě. Kolik peněz prodejem vyděláte, závisí na množství přetoků a aktuálních spotových cenách, ale je naprosto reálné tímto způsobem získat i desítky tisíc korun ročně.

Rozdílné ceny fotovoltaiky na rodinný dům u různých společností

Dostáváme se ke čtvrtému faktoru, který ovlivňuje cenu fotovoltaiky na rodinný dům, tedy instalační společnosti. Pokud jste rozhodnutí pořídit si fotovoltaickou elektrárnu, nejspíš vás zajímá, jak vybrat tu správnou firmu. Kvalitní dodavatel fotovoltaiky vám může ušetřit nejen nervy, ale také peníze.

Je jasné, že vás ze všeho nejdřív bude zajímat cena fotovoltaiky na rodinný dům u dané firmy. Pokud chcete ušetřit, nevybírejte si toho nejlevnějšího dodavatele. Zní to jako paradox? U společnosti, která má ceny fotovoltaiky výrazně nižší než konkurence, můžete narazit na problémy s kvalitou materiálu a instalace, se zárukou na fotovoltaiku a především s následnou údržbou vaší elektrárny. Hledejte firmou, pro kterou to instalací fotovoltaiky nekončí.

Kromě ceny fotovoltaiky na rodinný dům vás bude určitě zajímat i to, jak dlouho si na novou solární elektrárnu budete muset počkat. Dejte si pozor na společnosti, u kterých budete muset čekat podezřele dlouho, ale i na firmy, které slibují nápadně rychlou instalaci fotovoltaické elektrárny. Ty, které nejsou schopné vám dodat fotovoltaiku včas, očividně nabírají více zakázek, než stíhají plnit. A dodavatelé, kteří slibují instalaci v řádu několika týdnů, buď nevědí, co celý proces obnáší, nebo vám jednoduše lžou. Vždy vybírejte spolehlivého dodavatele, který má dobré recenze a za svou práci se zaručí. 

Chcete probrat cenu fotovoltaiky na Váš rodinný dům?

Varování před povodněmi.

Doporučujeme všem zákazníkům, kteří by se ocitli v situaci, kdy se jim ke střídači a bateriím fotovoltaické elektrárny dostane zvýšená hladina vody, aby si zatlačili STOP tlačítko a vypnuli jistič BMS (battery management system). STOP tlačítko naleznete pod rozvaděčem u fotovoltaické elektrárny a nebo v prostoru u fotovoltaické elektrárny. Jistič BMS naleznete pod krytem BMS.