fbpx

Jak propojit fotovoltaiku s inteligentní domácností a zvýšit komfort bydlení

Inteligentní domácnost se dokáže postarat o zabezpečení, umí udělat celou řadu každodenních úkonů za vás, a v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou vám navíc může ušetřit spoustu peněz. Přečtěte si, co všechno chytrá zařízení umí a jak vám propojení inteligentní domácností s fotovoltaikou může snížit náklady na energie.

Co se v článku dozvíte:

  • Co je inteligentní domácnost
  • Co umí chytrá domácnost
  • Propojení fotovoltaiky a inteligentní domácnosti
  • Inteligentní domácnost Loxone

Co je inteligentní domácnost

Inteligentní nebo také chytrá domácnost je domácnost, která využívá chytrá zařízení pro ovládání, monitorování a automatizaci každodenních procesů a aktivit. Tvoří ji kombinace vzájemně propojeného hardwaru, softwaru a různých senzorů a čidel, která umožňuje obyvatelům domu spravovat domácnost jednoduše i na dálku. Hlavním smyslem inteligentní domácnosti je zvýšit pohodlí, bezpečnost, hospodárnost i komfort v domě.

Co umí chytrá domácnost

Každá inteligentní domácnost je jiná – a to patří mezi její hlavní výhody. Můžete si totiž sami přesně zvolit, jaká zařízení do ní chcete integrovat a co všechno od chytré domácnosti očekáváte. Některé domácnosti využívají chytrá zařízení například jen ke zvýšení bezpečnosti (kamery, alarmy, chytré zvonky), zatímco v některých domech se chytrá domácnost dokáže postarat i o osvětlení, vytápění nebo třeba otevírání žaluzií. Pojďme si nyní představit některé z komponent, které je možné do inteligentní domácnosti integrovat.

Chytré osvětlení

Do inteligentní domácnosti můžete snadno integrovat osvětlení – ať celého domu, nebo jen části. Chytré osvětlení dokáže například přizpůsobit jas a barvu světel a pomoci vám tak vytvořit tu správnou atmosféru. Můžete si nastavit rozvrh, podle kterého se budou světla zapínat a vypínat, nebo je propojit s hlasovým asistentem či s detektory pohybu.

Chytré vytápění a chlazení

Chytrý systém vytápění a chlazení vám dokáže ušetřit peníze tím, že monitoruje aktuální teplotu v jednotlivých místnostech (případně i venku) a podle ní zapíná či vypíná topení nebo klimatizaci. Umožňuje vám také nastavit, v kterou denní dobu topení vypnout a kdy ho opět zapnout. Pomocí aplikace můžete zkontrolovat teplotu v domě na dálku a zapnout vytápění nebo klimatizaci klidně cestou z práce. Navíc vám chytrý termostat může poskytnout informace o vaší spotřebě a možnostech, jak ji snížit.

Věděli jste, že inteligentní domácnost Loxone zná všechny státní svátky? Automaticky jim dokáže přizpůsobit nastavení vytápění a chlazení.

Chytré zabezpečení

Řada majitelů domů si inteligentní domácnost pořizuje primárně kvůli vyššímu zabezpečení domácnosti. Zabezpečovací systém obvykle zahrnuje kamery, alarm a snímače pohybu. Praktickými doplňky k bezpečnostnímu systému jsou také dveřní zvonky s kamerou nebo chytré zámky, které umožňují zamknout a odemknout dům na dálku

K bezpečnostnímu systému obvykle patří také různé detektory. Kromě těch, které vás upozorní na případného vetřelce (detektory pohybu, detektory otevření oken a dveří), patří k oblíbeným senzorům také detektory kouře, vlhkosti nebo úniku oxidu uhličitého.

Chytré spotřebiče

Velmi praktickým a úsporným krokem je propojení chytré domácnosti se spotřebiči, jako je pračka, sušička, myčka a další. Můžete tak spotřebiče na dálku zapnout nebo vypnout pomocí aplikace, případně nechat chytrou domácnost, aby je sama spustila ve chvíli, kdy je to nejúspornější vzhledem k cenám energií.

Chytrý energetický management

Tím nejdůležitějším, co chytrá domácnost dokáže a čím vám skutečně šetří peníze, je řízení spotřeby energií. Čím více zařízení je k inteligentní domácnosti připojeno, tím více vám může ušetřit. Chytrá domácnost se učí vaše chování a preference a na základě toho spravuje využití energie tak, aby snížila spotřebu a zároveň vás nijak neomezovala. Může například automaticky zatáhnout rolety, aby se dům nepřehříval, pozhasínat světla, když nikdo není doma, nebo vypnout zásuvky u spotřebičů, které zrovna nepoužíváte.

Při řízení spotřeby energií může inteligentní domácnost navíc fungovat v souladu právě s fotovoltaickou elektrárnou a starat se o to, aby se s vyrobenou elektřinou v domácnosti zacházelo co nejefektivněji.

Propojení fotovoltaiky a inteligentní domácností

Pokud vlastníte fotovoltaickou elektrárnu a vaším cílem je ušetřit na elektřině, pak je propojení fotovoltaiky s inteligentní domácností logickým krokem. 

Jak jistě víte, fotovoltaická elektrárna nevyrábí během dne stabilně stejné množství elektřiny. Protože je závislá na slunečním záření, nejvíc elektřiny vyrobí v době, kdy na ní dopadá nejvíc sluníčka. To znamená, že začne vyrábět ráno, její produktivita vrcholí kolem poledne a vyrábí až do večera, než začne slunce zapadat. Jakmile se ale setmí, nevyrábí vůbec žádnou elektřinu. 

Problém může být v tom, že většina z nás v době nejvyšší produktivity fotovoltaiky není doma a energii nevyužívá. V době, kdy se vracíme z práce, pouštíme se do vaření večeře, praní prádla a sledování televize, už je často tma a fotovoltaika nevyrábí. Z tohoto důvodu by nedílnou součástí každé fotovoltaické elektrárny měla být baterie, do které se přebytečná energie během dne ukládá. A pokud chcete elektřinu z fotovoltaiky využít opravdu naplno, pak se vyplatí ji propojit s inteligentní domácností.

Jak inteligentní domácnost šetří spotřebu

Chytrá domácnost pracuje s fotovoltaikou a všemi ostatními propojenými prvky tak, aby maximalizovala využití energie ze slunečního záření a minimalizovala její ztráty. Pojďme se podívat na to, co přesně chytrá domácnost dělá pro to, aby se vám fotovoltaika co nejvíce vyplatila.

Monitoruje vaši spotřebu

Pokud chcete snížit spotřebu, musíte o ní mít nejprve dostatek informací. Inteligentní domácnost vám pomůže udělat si představu o tom, jaká je vaše spotřeba v průběhu dne i noci. Může vás tak upozornit na to, kde vám energie třeba úplně zbytečně uniká nebo kde je prostor pro snížení spotřeby.

Odpojuje nepoužívaná zařízení

Díky přehledným grafům a statistikám, které vám inteligentní domácnost poskytne, můžete identifikovat spotřebiče, které zbytečně konzumují energii v době, kdy je nepoužíváte. Typicky se jedná o varnou konvici, kávovar, mikrovlnka, toustovač, monitor počítače, reproduktory a podobně.

S inteligentní domácností si proto můžete nastavit, vypínaly v době, kdy je nepotřebujete – s odchodem do práce, v noci… Tímto způsobem ušetříte ročně poměrně značné množství energie, kterou můžete využít jinde.

Chytře distribuuje energii

To, jak chytrá vaše chytrá domácnost skutečně je, se ukazuje zejména při distribuci energie z fotovoltaiky. Pokud fotovoltaika není propojena s inteligentní domácností, probíhá distribuce následujícím způsobem. Fotovoltaika přes den vyrábí elektřinu a část jí posílá do spotřebičů, které aktuálně běží (lednice, alarm…). Další částí nabijí akumulátor a zbytek odchází do sítě – kde se typicky prodává nebo ukládá do virtuální baterie. Vy přijdete večer domů, spustíte klimatizaci, ohřejete vodu na sprchování, pustíte televizi, zapnete myčku, dáte prát prádlo… A velkou část této spotřeby musíte pokrýt drahou elektřinou ze sítě, což je značně nevýhodné. 

S inteligentní domácností je to ale jinak. V době, kdy fotovoltaika vyrábí nejvíce energie, chytrá domácnost pracuje na tom, aby jí co největší množství využila ve váš prospěch. Pokud je solární baterie nabitá, ale fotovoltaika stále vyrábí, chytrá domácnost začne hledat spotřebiče, které by tuto energii mohly využít. Může tak ohřát vodu, nabít elektromobil, zapnout pračku nebo sušičku, předehřát nebo předchladit dům – zkrátka činnosti, které byste jinak udělali večer, kdy ale fotovoltaika nevyrábí.

Kromě toho za vás hlídá také využívání elektřiny z distribuční sítě. Monitoruje  aktuální ceny a vyhodnocuje, kdy je vzhledem k vaší spotřebě nejvýhodnější elektřinu ze sítě odebírat. 

Věděli jste, že při využití inteligentní domácnosti můžete zkrátit dobu návratnosti fotovoltaiky i o několik let?

Inteligentní domácnost Loxone

Fotovoltaické elektrárny se neustále vyvíjejí a posouvají se dopředu. I když fotovoltaika sama o sobě představuje efektivní způsob, jak zvýšit svou soběstačnost a ušetřit peníze, na trh neustále přicházejí nejrůznější vylepšení, která efektivitu a úspornost fotovoltaiky zase o něco zvyšují. A u nás v Ilios si uvědomujeme, že propojení s inteligentní domácností k těmto vylepšením rozhodně patří. 

Podívejte se, co umí inteligentní domácnost Loxone!

V naší nabídce proto kromě fotovoltaických elektráren najdete i inteligentní domácnost Loxone, která představuje chytré řešení pro veškeré funkce vašeho domu. Díky dokonalé souhře všech komponent automaticky obstará většinu úkonů týkajících se zabezpečení, komfortu a úspor – a perfektně funguje právě v souhře s fotovoltaickou elektrárnou.

Máte zájem o fotovoltaickou elektrárnu?