Jaká je životnost fotovoltaických panelů?

Fotovoltaické elektrárny představují dlouhodobou úsporu na energiích. Ale jak moc dlouhodobou? Pokud uvažujete o pořízení vlastní solární elektrárny, pak je pro vás životnost fotovoltaických panelů klíčovou otázkou. V tomto článku se dozvíte, jak dlouhou životnost můžete očekávat od solárních panelů, co ji ovlivňuje a co dělat, až panely doslouží.

Co je to životnost fotovoltaických panelů

Životnost fotovoltaických panelů představuje dobu, po kterou jsou panely schopné efektivně fungovat a generovat elektřinu. Hranice životnosti je obvykle stanovena poklesem výkonu do 20 %. To znamená, že jakmile se výkon fotovoltaického panelu sníží o více než pětinu, považujeme to za konec jeho životnosti.

Znamená to, že po skončení životnosti panely přestanou fungovat?

Pokles výkonu o více než 20 % znamená, že fotovoltaický panel už není při výrobě elektřiny tak efektivní, jak býval, a že jeho účinnost už bude jen klesat. Ale elektřinu může bez problému generovat i po skočení životnosti

Po skončení životnosti fotovoltaického panelu máte dvě možnosti – buď můžete vyrábět elektřinu s nižší účinností, nebo investovat do nových panelů. Záleží pouze na vás, kterou variantu preferujete.

Životnost fotovoltaických panelů je v praxi delší, než výrobci slibují

Výrobci obvykle garantují životnost fotovoltaických panelů – tedy dobu, po kterou jejich výkon neklesne o více než 15–20 % – minimálně 25 let. U většiny panelů se ovšem pokles výkonu po 25 letech pohybuje okolo 8 %, a u novějších fotovoltaických elektráren by to mělo být dokonce ještě méně.

V praxi můžete u kvalitních fotovoltaických panelů předpokládat, že jejich životnost bude spíše 30 nebo 40 let. Když se smíříte s nižší účinností, pak vám fotovoltaický panel může sloužit klidně i 50 let. 

A co životnost dalších částí fotovoltaické elektrárny?

Dlouhá životnost fotovoltaických panelů nezaručuje dlouhou životnost celé solární elektrárny. Je potřeba brát v potaz také další části, které společně s panely tvoří fotovoltaickou elektrárnu.

Druhou klíčovou součástí fotovoltaické elektrárny je střídač, který převádí stejnosměrný proud vyrobený solárními panely na střídavý proud, který lze využít v rozvodné síti. I pro životnost střídače platí záruka, ale v závislosti na výrobci se její délka může pohybovat mezi 2 a 25 lety. U asymetrických střídačů, které se nejčastěji používají u domácích fotovoltaických elektráren, typicky bývá záruka 5 let s možností prodloužení na 10 let (které rozhodně doporučujeme!).

Důležitou součástí fotovoltaické elektrárny je také baterie, v níž se hromadí zásoby vyrobené elektřiny, aby je bylo možné využít v době, kdy nesvítí slunce. Životnost baterií ve fotovoltaických elektrárnách se většinou pohybuje okolo 10–15 let, ale stejně jako u životnosti fotovoltaických panelů může být i mnohem vyšší.

Co může ovlivnit životnost fotovoltaických panelů

Na životnost fotovoltaických panelů má vliv vícero faktorů. Zaměřme se na ty hlavní – kvalitu materiálu, údržbu panelů a vnější vlivy.

Vydrží fotovoltaický panel i extrémní počasí?

Je nutno podotknout, že kvalitní moderní panely disponují obvykle velmi vysokou mechanickou odolností, díky které je neohrozí ani rozmary počasí. Při výrobě fotovoltaických panelů se standardně testuje jejich odolnost vůči vnějším vlivům – například krupobití o rychlosti až 80 km/h. Při běžných výkyvech počasí se tak o svou fotovoltaickou elektrárnu nemusíte bát. 

Extrémní podmínky, silná krupobití a živelní pohromy už ale panely ustát nemusí. Vždy se proto vyplatí fotovoltaickou elektrárnu pojistit.

Mezi hlavními důvody pro vyřazení fotovoltaického panelu obvykle nebývá uplynutí doby jeho životnosti ani poničení krupobitím, ale mechanické poškození při instalaci a skryté vady materiálu. Je proto opravdu důležité vybrat kvalitní fotovoltaiku od ověřeného výrobce a spolehlivou instalační firmu.

U nás v ILIOS používáme fotovoltaické panely od výrobce Trina Solar, který dlouhodobě patří mezi tři nejlepší výrobce fotovoltaiky na světě, a instalaci provádí náš tým certifikovaných a důkladně proškolených elektrikářů.

Mají čínské fotovoltaické panely kratší životnost?

Mezi lidmi – a obzvláště mezi odpůrci solární energie – dlouho panovalo přesvědčení, že fotovoltaické panely vyrobené v Asii mají horší kvalitu než ty evropské. Dlouhodobě se ovšem ukazuje, že tomu tak není. Asie se naopak stala klíčovým centrem výroby fotovoltaických panelů a v Evropě aktuálně zůstává jen hrstka výrobců. 

Důvodem jsou výrazně nižší výrobní náklady. Za fotovoltaické panely od výrobce z Číny tak zaplatíte i několikanásobně méně než za panely stejné kvality vyrobené v Evropě. Můžete také očekávat stejně dlouhou životnost fotovoltaických panelů.

Jak prodloužit životnost fotovoltaických panelů?

Správná údržba má zásadní význam pro životnost a dlouhodobou efektivitu fotovoltaických panelů. I panely, které vypadají zcela v pořádku, na sobě mohou mít drobná poškození, kterých si běžným okem nevšimnete, ale která mohou snižovat výkon a životnost fotovoltaické elektrárny. 

Doporučujeme proto minimálně jednou za 5 let provést kompletní revizi fotovoltaické elektrárny, během které se zkontrolují veškeré spoje, konektory, přepěťové ochrany, pojistky, UV chráničky a rozvaděče, jejich vady by mohly životnost fotovoltaických panelů ovlivnit. Rádi vám fotovoltaiku zkontrolujeme, abyste měli jistotu, že vše běží, jak má, a že vaše elektrárna dosahuje maximálního výkonu

Kvalitní fotovoltaické panely zvládnou i běžné znečištění prachem, pylem a dalšími nečistotami bez újmy na výkonu a životnosti. Pokud se ovšem rozhodnete panely vyčistit, vystačíte si i s běžnou stěrkou na mytí oken, hadrem nebo rotačním čisticím kartáčem.

Co dělat s fotovoltaickými panely na konci životnosti

Už jsme zmínili, že uplynutím životnosti fotovoltaických panelů nic nekončí. Panely i nadále fungují a vyrábějí elektřinu, jen s nižší účinností. Co tedy dělat s panely potom, co jim skončí životnost?

Nic vám nebrání v tom, abyste si fotovoltaické panely po skončení životnosti nechali. Musíte ale počítat s tím, že budou při výrobě elektřiny méně účinné a že jejich efektivita bude i nadále klesat. 

Pokud se rozhodnete investovat do nových panelů, neznamená to, že starou fotovoltaiku musíte nutně zlikvidovat. Většinou najdete spoustu zájemců, pro které je pořizovací cena fotovoltaiky důležitější než výkon a kteří vaše staré solární panely rádi koupí.

Jak recyklovat fotovoltaické panely?

V případě, že fotovoltaický panel opravdu dosloužil, se můžete rozhodnout pro jeho recyklaci. Solární elektrárny jsou díky recyklaci „zelené“ od začátku až do konce. 

Krystalické panely jsou z 60–70 % vyrobeny ze skla a přibližně z 20 % z hliníku, u tenkovrstvých panelů zastupují tyto dvě složky více než 95 %. A jak sklo, tak hliník je možné recyklovat prakticky ze 100 %. Z panelů se vyplatí získávat i vzácné prvky, jako jsou stříbro, měď nebo indium.

Recyklace solárních panelů patří mezi povinnosti výrobců a dovozců. To znamená, že po skončení životnosti fotovoltaických panelů nebudete za recyklaci nic doplácet. Majitelé menších fotovoltaických elektráren (například na rodinných či bytových domech) mohou vysloužilé solární panely jednoduše odevzdat ve sběrném dvoře. V případě větších elektráren si provozovatel sice musí domluvit místo odevzdání individuálně, ale stále platí, že náklady hradí výrobce panelů.

Abychom to shrnuli – pokud si vyberete kvalitní fotovoltaické panely a dopřejete jim pravidelné revize, mohou vám vydržet i dlouhá desetiletí. A přestože životnost fotovoltaických panelů může být různá, solární elektrárna vždy zaručuje dlouhodobou úsporu na cenách energií.

Máte zájem o kvalitní fotovoltaické panely?