Před schválením vyhlášky bylo sice možné, aby si bytové domy samostatně vyráběly elektřinu, ale problém nastal ve chvíli, kdy si ji jednotlivé domácnosti chtěly rozdělit mezi sebe. Podle zákona totiž nebylo možné distribuovat vyrobenou elektřinu mezi jednotlivá odběrná místa, tedy jednotlivé domácnosti. Jediné využití tak našla ve společných prostorách – k osvětlení chodeb, provozu výtahu, dobíjení elektrických automobilů ve společných garážích a podobně.
V některých bytových domech lidé našli způsob, jak tento problém obejít, a slučovali všechna odběrná místa do jednoho. Před tím ale varoval i Energetický regulační úřad (ERÚ). Upozorňoval na to, že pro zákon neexistuje rozdíl mezi odběrným místem a spotřebitelem. Pokud spotřebitel nemá vlastní odběrné místo, jako by nebyl. Nevztahují se tak na něj žádná práva související s ochranou spotřebitele, jako je například svobodná volba dodavatele energií.
„Tyto komplikace byly důvodem, proč decentrální zdroje v podmínkách bytových domů dosud fungovaly jen zřídka – na rozdíl od rodinných domů, kde vidíme rozvoj domácích elektráren nejen v posledním roce. Novelizovaná vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou je naším legislativním příspěvkem ke komunitní energetice. Nově otevírá možnosti k většímu využití fotovoltaiky i pro stavební bytová družstva či společenství vlastníků bytových jednotek,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.