fbpx

Vyplatí se solární elektrárna?

KOLIK BUDE STÁT INSTALACE SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNY?

Investice do solární elektrárny je velmi zajímavá nejen pro velké společnosti, kde dochází k největší spotřebě právě přes den, ale i pro malé firmy a převážně pro rodinné domy. Solární elektrárna dává finanční smysl, jestliže je Vaše spotřeba elektrické energie alespoň 4 MWh ročně. Pokud máte spotřebu nižší a plánujete vyměnit stávající zdroj tepla, nejlépe za tepelné čerpadlo, nebo si koupit elektromobil a s tím spojený Wallbox, pak je fotovoltaický systém ideální volba.

V současné době (srpen 2022) se průměrná cena elektřiny v českých domácnostech pohybuje kolem 9 Kč/kWh. Další růst cen se očekává již na podzim tohoto roku. Velikost nejčastější instalace solární elektrárny v naší rodinné firmě ILIOS se skládá z fotovoltaických panelů značky Trina, o celkové výkonu 6 kWp. Solární elektrárna o takovém výkonu vyrobí v našich podmínkách kolem 6 MWh ročně. K tomuto výkonu nejčastěji dodáváme baterie o velikosti 11,5 kWh. V tomto případě by se jednalo o All-in-one systém značky Wattsonic, který jednoznačně patří k naprosté světové špičce. Kumulativní cena této solární elektrárny se pohybuje kolem 500-550 tisíci Kč.

Pokud energii ze solární elektrárny akumulujeme do baterie a případné další přebytky využijeme pro ohřev TUV, propojíme FVEtepelným čerpadlem, nebo si nabijeme elektromobil, jsme schopni využít 90-95 % vyrobené energie. Jednoduchým výpočtem (6000 kWh * 9 Kč / 95%) dojdeme k ročnímu výdělku 51 000 Kč. Zde se dostáváme na návratnost kolem 10 let. 

V případě, že zákazník využije dotace na solární elektrárnu ve výši 205 000 Kč od NZÚ, kterou jako firma ILIOS garantujeme, sníží tím návratnost své solární elektrárny na zhruba 6-7 let. S životností solární elektrárny, která se s dnešní technologií pohybuje mezi 25-30 lety, nám vychází, že se FVE systém za svoji životnost zaplatí minimálně 4x.

Jako bonus Vám fotovoltaický systém zhodnotí Vaši nemovitost a uchrání peníze před inflací.

Jo a abych nezapomněl, nespornou výhodou je soběstačnost. Při připojení zálohovaného okruhu se při výpadku sítě FVE automaticky přepne a zásobuje Vámi zvolené větve v domácnosti.

JAKÝ TYP A VELIKOST SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNY ZVOLIT?

V dnešní době je na trhu výběr z několika variant solárních elektráren. Po odstartování nového dotačního titulu NZÚ na podzim roku 2021 se téměř vytratily instalace jednofázových solárních elektráren a začaly se instalovat solární elektrárny třífázové, a to ve velkém. U třífázových solárních systémů je důležitá funkce asymetrie z důvodu měření po fázích. O problematice měření po fázích se dozvíte více v našem článku zde. Zjednodušeně řečeno, je asymetrie funkce umožňující přesun vyrobené energie solární elektrárnou do fáze, kde je nejvíce potřeba. Kvůli asymetrii a štědrému dotačnímu titulu se instalují převážně hybridní solární elektrárny s akumulací do baterie.

Nejčastější instalovaný výkon solární elektrárny pro rodinný dům v České republice je od 4 do 10 kWp s akumulací do baterie o kapacitě 7-15 kWh. U nás v ILIOS každý den kontrolujeme výrobu solárních elektráren pomocí online monitoringu. Praxe ukazuje, že ideální poměr výkonu solární elektrárny a baterií je 1:2. Například pokud uvažujete o výkonu solární elektrárny 6 kWp ideální kapacita baterie je 12 kWh. Při této konfiguraci také dosáhnete na maximální dotaci, která je 205-225 tisíc korun (dle kraje). Pokud je v rodinném domě instalováno tepelné čerpadlo, nebo využíván Wallbox pro nabíjení automobilu, je možné instalovat baterii o menší kapacitě. Baterie zvýší využití vyrobené energie pomocí solární elektrárny a také se díky ní stanete více soběstační. 

V dnešní době osobně všem klientům doporučuji využít maximální potenciál střechy. Důvodem je stále se zvětšující potenciál na spotovém trhu. Přebytečnou energii ze solární elektrárny je možné prodávat do sítě za spotové ceny, které se průměrně k dnešnímu datu pohybují kolem 7855 Kč / MWh. Do rodinného rozpočtu může prodej solární energie přidat i 30.000 Kč ročně

SPRÁVNÝ VÝBĚR TECHNOLOGIÍ PRO SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNU

V dnešní době je na trhu mnoho firem a živnostníků, kteří nabízejí instalaci solárních elektráren. Denně nám na firmu chodí spousta konkurenčních nabídek a upřímně se nestačíme divit, jak jsou tyto nabídky na solární elektrárny zpracované. Ve většině případů jsou tyto nabídky velmi strohé a chybí v nich přesná specifikace jednotlivých komponent. V cenové nabídce by neměly chybět tyto specifikace: výrobce, typ, výkon, záruka, např.: (Trina Vertex S TSM-DE09R.B5 415Wp). Pokud se k Vám dostane nabídka na solární elektrárnu, kde nenajdete ani výrobce, natož přesný typ zařízení, doporučuji tuto nabídku ignorovat.

S technologií pro solární elektrárny je to podobné jako s automobily. Můžete si pořídit Dacii, Škodu nebo Audi. Rozdíl je v kvalitě zpracování, životnosti, designu, rychlosti a efektivitě. Solární elektrárnu o výkonu 10 kW s akumulací do baterie můžete pořídit již od 450.000 Kč. Takový systém Vám však u nás v ILIOS nenabídneme. Naše rodinná firma se zabývá kvalitní technologií, designem, a hlavně precizní montáží. Důvodem je naše vize a touha, být tu pro Vás dlouhou dobu. 

Nejčastěji se u klientů setkáváme s představou pořídit si co nejvýkonnější panely pro svůj solární systém. Bohužel si většina z nich myslí, že čím výkonnější panel, tím lepší panel. Opak je však pravdou. Jediný rozdíl mezi panelem 550 Wp a panelem 390 Wp je velikost panelu a v tom je zakopaný pes. Větší panely mají mnohem větší náchylnost k degradaci. Správně by mělo být použito double profilování, ale tím se zvýší cena instalace. Také záruky u větších panelů jsou mnohem kratší. Menší rámy mají v několika příkladech také lepší výtěžnost na plochu a vyšší efektivitu (např.: až 22%), díky čemuž solární elektrárna vyrobí více energie. U nás v ILIOS preferujeme menší rozměr panelů.

Dalším velkým tématem jsou záruční doby komponent pro solární elektrárny

U panelů pro solární systém narazíte hned na dvě záruční doby. Jedna záruka je na lineární výkon. Tuto záruku většina výrobců stanovuje na 25 let. Tato záruka znamená, že po 25 letech klesne výkon panelu maximálně na 80-93% (dle výrobce) původního výkonu. Problém u této záruky je ten, že pokud budete chtít zjistit výkon panelu po 25 letech, musíte panel ze střechy demontovat, odvézt ho do certifikované laboratoře, kterých není v ČR moc, a nechat provést flash test. Následně s oficiálním výstupem z laboratoře reklamovat panel. Pravděpodobně bych nyní asi nemusel zmiňovat, že tento proces Vás bude stát stejně jako 7 nových panelů. 

Druhou zárukou, se kterou se klient kupující solární elektrárnu setká, je záruka mechanická. Tato záruka se vztahuje na mechanické poškození fotovoltaického panelu. Reklamaci tak můžete uplatnit pouze pomocí fotografie poškozeného rámu nebo prasklého skla atd. Následně by měla instalační firma vyměnit panel kus za kus. V první řadě by se však nemělo nikdy stát, že Vám takový panel instalační firma nainstaluje. U nás v ILIOS používáme panely od výrobce Trina Solar, který dlouhodobě patří mezi top 3 výrobce na světě. Solární elektrárny instalují naši proškolení montéři, kteří ctí přísloví, „náš zákazník je náš pán“.

U střídačů pro solární elektrárny je situace se zárukou jednodušší, ale přitom se výrazně liší mezi jednotlivými výrobci. Záruky se běžně pohybují mezi 2-25 lety. Pro domácí instalace solárních elektráren se nejčastěji používají hybridní asymetrické střídače. Právě asymetrie zatěžuje střídač více a tím pádem je tento střídač náchylnější na poruchu. Běžně se u asymetrických střídačů setkáme se zárukou 5 let s možností prodloužení na 10 let. Osobně tuto možnost prodloužení doporučuji, jelikož si tak zajistíte, že po dobu návratnosti budete mít solární elektrárnu kompletně v záruce.

V dnešní době je díky velké poptávce nedostatek asymetrických střídačů a toho využívají nekvalifikovaní výrobci, kteří ctí heslo, papír snese vše. Proto je více než nutné dávat si pozor na to, co kupujeme. Osobně bych Vám doporučil převážně výrobce Wattsonic v zastoupení Rakouského Schmachtlu, Rakouský systém M-Tec, nebo pokud si chcete dopřát to nejlepší, pak bych Vám doporučil systém HES, kompletně vyroben v České republice. 

Všem vždy doporučuji vybrat pro solární elektrárnu takzvaný systém All-in-One. Tyto solární elektrárny mají baterie, BMS i měnič od jednoho výrobce, což z pravidla zajišťuje ideální kompatibilitu mezi těmito komponenty. Vyladěná komunikace mezi komponenty je velice důležitá hlavně pro rychlost reakční doby na jednotlivé situace. Například přepnutí systému do ostrovního režimu v případě výpadku distribuční sítě. Dalším důležitým parametrem u solárních elektráren je již zmíněná asymetrie. Ta by měla fungovat jak při okamžité spotřebě, tak při vybíjení baterií. Z vlastní zkušenosti a dat z již 450 instalovaných solárních elektráren mohu konstatovat, že všechny tyto potřebné parametry na nejvyšší úrovni splňují výše zmíněné systémy.

Kdybych to měl shrnout, tak je důležité kupovat solární elektrárny jejichž komponenty mají co nejdelší mechanickou záruku a jejich výrobci mají dlouholetou historii a řadí se mezi světovou špičku.

Mnohdy důležitější a náročnější než vybrat kvalitní komponenty pro solární elektrárnu, je vybrat montážní firmu. Stejně tak, jako se na světě objevuje čím dál více pochybných výrobců, objevuje se snad ještě více pochybnějších instalačních firem. Vždy je důležité, aby měla firma kvalitní projekční tým, který navrhne ideální řešení pro Váš dům. Firma by měla zohlednit Vaše chování v domácnosti, Vaši spotřebu a také budoucnost. Vždy si pohlídejte, aby instalační firma využívala speciální solární kabeláž na DC straně s minimálním průřezem 6 mm a přepěťové ochrany třídy I+II. Také by měli zohlednit Vaši hromosvodnou soustavu a bezpečnostní prvky instalovat i na straně AC. AC kabeláž by pak měla u solárních elektráren v rodinných domech mít průměr jádra minimálně 4 mm (CYKY 5×4 mm). Jelikož jsem sám projektantem, na vlastní kůži jsem zažil nátlak ze strany instalačních firem na vynechávání bezpečnostních prvků, snižování průměru kabeláže a další mnohdy extrémně nekorektní úpravy projektů, jen proto, aby ušetřili. Právě díky tomuto nátlaku jsem se odhodlal založit firmu ILIOS.

U nás si můžete být jisti, že Vaše solární elektrárna bude mít veškeré náležitosti v tom nejvyšším standardu. Za to Vám jako jednatel společnosti ručím.

NÁKLADY NA ÚDRŽBU SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNY

Ne nadarmo se říká, že solární elektrárna je bezúdržbová. Když bych začal od panelů, tak u těch je to 100% pravda. Dělali jsme průzkum na solárním systému o výkonu 10 kWh kompletně osazeným optimizéry značky Tigo, tudíž jsme měli možnost sledovat aktuální výkon u každého panelu zvlášť. Panely byly poměrně hodně znečištěné pylem, a hlavně prachem ze stavby hned vedle domu. Účelem průzkumu bylo, zda umytí panelů zvedne výkon solární elektrárny. Hned po vyčištění panelů stoupl výkon jednotlivých panelů o 3 %, což není málo. Po pár minutách kles výkon solární elektrárny opět na téměř stejné hodnoty, jako před umytím. Chvilkový nárůst výkonu byl způsoben ochlazením solárních panelů.

Vždy svým klientům doporučuji udělat minimálně jednou za 5 let revizi solární elektrárny. Tu u nás ve společnosti ILIOS nabízíme. Během revize by měly být zkontrolovány veškeré spoje, konektory, přepěťové ochrany, pojistky, UV chráničky a rozvaděče. Pokud Vás nenavštíví hlodavci, tak myslím, že se nemáte čeho bát a tyto komponenty jsou z pravidla bezproblémové.

Nejcitlivějším místem celé instalace je asymetrický měnič solární elektrárny, který je nejvíce zatěžovaný. Zde bych doporučil využít možnosti prodloužené záruky na 10 let. Po deseti letech si můžete být jistí, že na trhu budou nové technologii solárních elektráren a tak budete mít možnost porozhlédnout se po systému s lepšími parametry a novými funkcemi, které Vám zajistí větší výtěžnost solární elektrárny a tím i větší zisky.

LEGISLATIVNÍ RÁMEC SOLÁRNÍ ELEKTRÁREN

Pro připojení solární elektrárny ke stávající instalaci objektu je v první řadě potřeba získat Smlouvu o připojení (SoP) k distribuční síti. O tuto smlouvu je nutné žádat majitele distribuční sítě, kterým může být ČEZ, EGD nebo PRE dle lokality ve které má být solární elektrárna vybudována. SoP definuje podmínky připojení solární elektrárny a v některých případech je nutné odběrné místo upravit tak, aby vyhovovalo podmínkám připojení. Jedná se převážně o rekonstrukce elektroměrových rozvaděčů. Vyřízení připojení k distribuční síti a případnou rekonstrukci Vám rádi zařídíme.

Po instalaci solární elektrárny Vám distributor vymění Váš elektroměr za 4kvadrantní a automaticky Vám přiřadí druhý EAN na výkup energie. 

V případě solárních elektráren o instalovaném výkonu nad 10 kWp je nutné zažádat o licenci ERU. Pokud budete mít zájem o solární elektrárnu nad 20 kWp, je nutné vyřídit i stavební povolení. Solární elektrárny pod 20 kWp nepotřebují ani stavební povolení ani ohlášku. V dnešních dnech se již na vládě projednává změna, která by tyto limity měla posunout až na solární elektrárny o výkonu nad  40 kWp. 

Solární elektrárna shrnutí

Solární elektrárna je dle mého názoru a mých zkušeností z praxe jedna z nejlepších investic, které můžete v dnešní době na trhu najít. Nejen, že se sama zaplatí, ale také zhodnotí Váš dům a právě v tom je její kouzlo. 

Prosím, berte tyto informace, jako pouhopouhý názor projektanta solárních elektráren a spolumajitele rodinné firmy, která se snaží o zvýšení kvality služeb v tomto oboru.

Pokud kdokoliv, kdo čte tento článek bude potřebovat konzultaci nebo radu, neváhejte se na mě nebo na kohokoliv z našeho týmu obrátit. Věřím, že uděláme maximum abychom Vám pomohli.

Varování před povodněmi.

Doporučujeme všem zákazníkům, kteří by se ocitli v situaci, kdy se jim ke střídači a bateriím fotovoltaické elektrárny dostane zvýšená hladina vody, aby si zatlačili STOP tlačítko a vypnuli jistič BMS (battery management system). STOP tlačítko naleznete pod rozvaděčem u fotovoltaické elektrárny a nebo v prostoru u fotovoltaické elektrárny. Jistič BMS naleznete pod krytem BMS.