fbpx

Fotovoltaika pro Společenství vlastníků jednotek (SVJ)

Jak na fotovoltaiku správně bez omylů podrobně pro rok 2023

Rok 2023 přinesl zákonné normy pro komunitní energetiku, a tím zjednodušil využívání energie ze solárních panelů i bytovým domům. Pořízení fotovoltaiky pro nové i stárnoucí bytovky, činžáky i panelové domy je tedy snadnější. Přesto je ale taková sdílená FVE složitější projekt, než malá elektrárna na střechu rodinného domu. Na co si dát pozor, co nepodcenit a kde najdete pomoc? Přečtěte si náš návod pro rok 2023. Investice za miliony, navíc do zařízení s životností okolo 30 let, vyžaduje samozřejmě důkladnou úvahu.

Přehledný obsah článku:

O kvalitě fotovoltaiky nerozhoduje nacenění

Pravidlo číslo 1 – fotovoltaická elektrárna pro bytový dům je mnohem komplexnější projekt než pár solárních panelů na rodinný domek. Nikdy nerozhodujte jen podle ceny návrhu a instalace. V ČR jsou desítky firem se zkušenostmi s instalacemi FVE ve velikosti 4–5 kWp výkonu pro rodinné domy. Náročnost FVE pro bytové domy (cca 10–40 kWp) je ale zásadně větší. Nemluvě o nutnosti integrovat do řešení desítky bytů místo jedné domácnosti klasického domku. Firmě, která dělá nejlepší altány na trhu, taky nesvěříte stavbu domu.

Pro FVE na bytový dům potřebujete zkušeného partnera

Nehledejte levnou instalační firmu, ale spolehlivého partnera, který má v oblasti fotovoltaiky pro bytové komplexy zkušenosti, provede vás celým procesem od administrativy až po předání hotového díla, a zařídí i následný servis a optimalizaci v reálném provozu. Instalační firma se během přípravy fotovoltaiky pro bytový dům neobejde bez komunikace s celou řadou orgánů, institucí nebo specialistů se instalační firma během přípravy neobejde. Velice stručně:

A to je jen část. S řadou z kontaktů je navíc jednat opakovaně, být s nimi v kontaktu a ideálně už mít své osvědčené kontaktní osoby. Firma, která bude dělat svoji první fotovoltaiku pro SVJ vám nic z toho poskytnout nedokáže. Dobře vybraný partner přitom všechno zařídí za vás.

Ideální fotovoltaika se obejde téměř bez údržby

Správně navržená a instalovaná fotovoltaika je téměř bezúdržbové zařízení. Levná řešení a uspěchaná rozhodnutí mohou znamenat desítky let problémů. My jako firma Ilios máme zkušenosti s istalacemi velkkých fotovoltaických systémů a vše včetně vešekeré administravy spojené s dotací, projekt našeho in-house projekčního týmu vyřídíme za Vás! 

U solárů je zásadní optimalizace, ne výkon

Při návrhu elektrárny neusilujte za každou cenu o co nejvyšší možný výkon. Investice do předimenzovaného řešení se dlouhodobě nevyplatí. Cílem je co největší efektivita FVE a dlouhodobá užitečnost, ze kterých plyne i maximální úspora. Důležitý je propočet energetické bilance vašeho domu a vyvážený poměr výkonu, spotřeby a záložní baterie. Abyste mohli vlastní elekřinu používat, potřebujete schválení distributora pro připojení vaší FVE do jeho sítě. Čím optimálnější řešení, tím menší problémy s funkčností i veškerým schvalováním.

FVE si pořizujete, abyste ušetřili. Ne na výdělek

Nepočítejte s tím, že na vyrobené energii vyděláte. Tzv. přetoky, neboli přebytek výroby nad spotřebou, budou nejspíš ještě dlouhá léta znamenat jen problémy navíc. A cena, za kterou elektřinu vyrábíte, mnohokrát převyšuje potenciální cenu, za kterou byste ji mohli prodávat. Fotovoltaika nejvíc vyrábí přes den, kdy je spotřeba nejmenší. Baterie energii uschová na večer, ale jako celek vám FVE nikdy nepokryje 100 % spotřeby. Byl by nesmysl se o to snažit a nevyužívat energii ze sítě ve chvílích, kdy to je nejvýhodnější řešení. 

 Nemusíte se o všem rozhodnout naráz. I když to bude třeba cenově o něco méně výhodné, můžete zvážit rozvoj po etapách. Přidat řešení pro vytápění. Pro dobíjení elektromobilů. Pro dálkové odečty. Automatické rozpočty apod. 

Čím snazší ovládání, tím je fotovoltaika užitečnější

Provoz FVE a optimalizaci spotřeby i úspor také potřebujete nějak ovládat. Vždycky dejte přednost řešení, které nevyžaduje neustálé zásahy drahých techniků. Pro ideální provoz je nezbytné, abyste zvládli energetický management sami přes jednoduché ovládací prvky. Nejlepší řešení pro monitoring a ovládání FVE je takové, které vám umožní přidružit i další zařízení pro zvýšení komfortu a bezpečnosti bydlení. Preferujte dálková, online řešení, která mohou být základem pro další Smart Home aplikace. Kupříkladu se dá fotovoltaika propojit s chytrou domácností od rakouseké firmy Loxone, která je špičkou na trhu a bude řidít fotovoltaiku a především přetoky za Vás.

Kdy budeme mít fotovoltaiku, když si o ni napíšeme dnes?

Zatímco instalace samotná je otázkou pár týdnů, včetně administrativy a poctivé přípravy rázem mluvíme o mnohem delší době. Skoro vždycky platí, že pokud chcete šetřit energie už příští zimu, je potřeba začít fotovoltaiku řešit ihned. Nečekejte na sluníčko, na další novelizaci, na změnu cen energií… To všechno jsou z hlediska nějakých 30 let, kdy vám bude fotovoltaika šetřit, opravdu jen detaily.

Proč si vybrat FVE od naší společnosti?

Ilios vyniká oproti spoustě ostatních společností tím, že si vše děláme takzvaně in-house. To znamená, že máme vlastní projekční tým plný zkušených projektantů, kteří vám celý projekt nakreslí, taktéž máme vlastní realizační a dotační tým, takže se nemusíte obávat žádné administrativy. Ve zkratce řečeno, uděláme Vám instalaci fotovoltaiky od A až po Z.  Zadejte si přímo u nás na webu nezávaznou poptávku a jeden z našich obchodních zástupců Vás bude kontaktovat.

Vyplňte kontaktní formulář

    Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.