Jak se vyhnout nejčastějším chybám při instalaci fotovoltaické elektrárny

Chystáte se pořídit si fotovoltaickou elektrárnu? Pak máte pravděpodobně spoustu otázek a možná i obav. V tomto článku se proto podíváme na to, k jakým chybám při instalaci fotovoltaiky nejčastěji dochází – a především jak se jim vyhnout.

V čem se při instalaci fotovoltaiky nejčastěji chybuje?

  • Umístění fotovoltaických panelů
  • Výkon fotovoltaických panelů
  • Typ měniče
  • Baterie 
  • Back-up systém
  • Bezpečnost instalace

Umístění fotovoltaických panelů

Hned první chybou, která se vám může z dlouhodobého hlediska vymstít, jsou nevhodně umístěné panely. Nezapomínejte na to, že čím více slunečního záření na fotovoltaické panely dopadne, tím více energie z nich získáte. A díky správnému umístění, orientaci a sklonu panelů můžete z fotovoltaických panelů vytěžit až o 80 % více elektřiny.

Orientace panelů

Pokud je to možné, je ideální umístit panely tak, aby byly orientované na jih. Nemusíte se ale obávat, že by jejich efektivita nějak výrazně klesla, pokud tu možnost nemáte. S dnešními pokročilými technologiemi už ani východo-západní orientace střechy nepředstavuje velký problém. A samozřejmě i panely orientované na sever generují elektřinu, ale v porovnání s jižní orientací u nich můžete zaznamenat mírně nižší produktivitu.

Sklon panelů

Důležitý je také sklon panelů. Na první pohled by se mohlo zdát, že panely zachytí nejvíce slunečního záření, pokud jsou “naležato”, ale není tomu tak. V našich podnebných podmínkách se za ideální sklon považuje úhel 35 ° vůči zemi.

Zastínění panelů

Myslete také na to, aby na panely mohlo dopadat sluneční záření po většinu dne. Ujistěte se, že nejsou zastíněny stromem, zídkou, sousední stavbou a podobně. Ani orientace na jih vám nezajistí efektivní výrobu elektřiny, pokud budou panely většinu dne ve stínu.

Výkon fotovoltaických panelů

Je logické, že od své fotovoltaické elektrárny požadujete co největší výkon. I my vám doporučujeme využít potenciál vaší střechy naplno – přebytečnou energii můžete snadno uložit do akumulátoru nebo své přebytky zúročit prodejem do distribuční sítě. Je ale potřeba zvolit co nejefektivnější způsob, jak dosáhnout vyššího instalovaného výkonu.

Velmi často se totiž u zákazníků setkáváme s tím, že chtějí zkrátka co největší fotovoltaické panely, protože mají větší výkon. Tak jednoduché to ale není. Čím větší panel je, tím je náchylnější k degradaci, má vyšší odporové ztráty, nižší záruku a rychleji ztrácí účinnost. Proto doporučujeme zaplnit prostor na střeše větším množstvím menších panelů.

Přečtěte si více o výkonnosti fotovoltaických panelů: Které fotovoltaické panely jsou nejvýkonnější?

Typ měniče

Zásadní součástí fotovoltaické elektrárny je také měnič neboli střídač. Jeho úkolem je přeměňovat stejnosměrný proud generovaný panely na střídavý proud, který je možné následně využít k napájení elektrospotřebičů. Protože je střídač nejcitlivější součástí fotovoltaiky, je potřeba vybírat opravdu pozorně.

Při výběru střídače je důležité myslet také na to, jak u nás v České republice funguje měření spotřeby elektrické energie a jejího účtování. Náš systém je totiž ve světě v podstatě unikát, a pokud nechcete o svou elektřinu zbytečně přicházet, doporučujeme pořídit asymetrický měnič. Ve zkratce vám vysvětlíme proč.

Třífázový systém

V naprosté většině domácností se setkáte s třífázovým systémem. Do domu vedou tři linky, z nichž každá napájí určitou část domovního rozvodu. Spotřeba každé z těchto linek se vyhodnocuje zvlášť. Představme si, že v první fázi odeberete 3000 W, v druhé 1500 W a ve třetí také 1500 W. Pokud elektřinu pouze odebíráte, je to jednoduché – dodavateli energií zaplatíte celkem za 3000 + 1500 + 1500 = 6000 W.

Teď si představte, že je k takovému systému připojíte fotovoltaickou elektrárnu, která vyrobí 6000 W. Znamená to, že fotovoltaika plně pokryje vaši spotřebu ve všech třech fázích? Ne vždy.

Symetrický vs. asymetrický měnič

Pokud totiž použijete symetrický měnič, bude vyrobená elektřina proudit do každé fáze rovným dílem. Ve výše uvedeném případě by to tedy znamenalo, že do každé fáze proudí 2000 W. A tak byste do první fáze museli dokoupit 1000 W z distribuční sítě, zatímco ve druhé a třetí fázi by do sítě úplně zbytečně utíkalo po 500 wattech. Oproti tomu asymetrický měnič si s tímto dokáže poradit a do každé fáze posílá adekvátní množství elektřiny.

Baterie

Pokud chcete, aby se vám fotovoltaika vyplatila, je nutné se zamyslet nad tím, jak budete nakládat s přebytečnou energií. Doba, kdy fotovoltaická elektrárna vyrábí energii, se totiž mnohdy nepřekrývá s dobou, kdy elektřinu potřebujete využívat. Proto je výhodné ukládat přebytky, když je elektrárna nejvíce produktivní, abyste je mohli využít v době, kdy nesvítí slunce.

Baterie je důležitou součástí fotovoltaické elektrárny a jejímu výběru doporučujeme věnovat pozornost. Akumulátory mohou být poměrně drahé, a výběr nesprávného typu by byla zbytečná chyba.

Kapacita baterie

V první řadě zvažte kapacitu baterie. Z praxe víme, že ideální poměr instalovaného výkonu fotovoltaické elektrárny a kapacity baterie je 1:2. Pokud pořizujete například elektrárnu o výkonu 6 kWp, doplňte ji nejlépe baterií s kapacitou 12 kWh.

Nízkonapěťová vs. vysokonapěťová baterie

Kromě velikosti máte na výběr také ze dvou typů baterie, a to nízkonapěťové a vysokonapěťové. Pokud je to možné, rozhodně doporučujeme vysokonapěťovou baterii. V porovnání s nízkonapěťovou je efektivnější a má nižší ztráty ve vedení.

Back-up systém

Pokud si pořizujete fotovoltaiku především proto, abyste snížili svou závislost na distribuční síti, zvažte také způsob zálohování. Může se totiž stát, že dojde k výpadku – ať už distribuční sítě, nebo vaší fotovoltaiky. Správně nastavený back-up systém se postará o to, aby porucha neohrozila fungování základních spotřebičů, jako je lednice, vrata do garáže a podobně. 

Některé instalační firmy totiž realizaci back-up systému tak trochu flákají a zapojují zálohovaný okruh napřímo. Z měniče vedou silový kabel do rozvaděče, kde připojí požadované okruhy nebo rovnou celý dům, a mezi měničem a spotřebiči jsou jen jistící a bezpečnostní prvky. Celý systém tak stojí pouze na měniči, který může úplně běžně utrpět poruchu

Chcete se dozvědět více o zálohovaní pomocí fotovoltaické elektrárny? Přečtěte si také náš článek: Zálohování pomocí fotovoltaické elektrárny a její rizika

Bezpečnost instalace

Bezpečnost je vždy na prvním místě – a u fotovoltaiky to platí obzvlášť. Na co si dát při instalaci fotovoltaické elektrárny pozor? 

Při instalaci fotovoltaické elektrárny je potřeba vzít v potaz odolnost a zatížení stavby, na kterou ji instalujete, a také odolnost samotné fotovoltaiky. Je vhodné se před instalací panelů ujistit, že střecha je v perfektním stavu, opravit případné nedostatky a vyměnit zastaralé materiály. Před instalací je to totiž mnohem jednodušší a levnější, než když odhalíte vady až ve chvíli, kdy jsou fotovoltaické panely na střeše.

I samotná konstrukce fotovoltaické elektrárny by měla být dostatečně odolná, aby vydržela vystavení vnějším vlivům. Zaměřte se zejména na kvalitu rámu fotovoltaických panelů, který by neměl být na první pohled vetchý, a také svrchního skla. U ověřených výrobců se ale o mechanickou odolnost komponent fotovoltaické elektrárny nemusíte obávat. 

Přečtěte si také: Jaká je životnost fotovoltaických panelů?

I ta nejlépe nainstalovaná fotovoltaika potřebuje čas od času zkontrolovat. Myslete na to už při její instalaci a zvolte instalační firmu, která vám dokáže zajistit i následnou péči o vaši fotovoltaiku, pravidelnou údržbu a monitoring.

Jak se vyhnout chybám při instalaci fotovoltaické elektrárny

Říkáte si, jak se všem těmto chybám při instalaci fotovoltaické elektrárny vyhnout? To je jednoduché! Stačí, když si zvolíte spolehlivou instalační firmu, která má s fotovoltaikou dlouholeté zkušenosti a které záleží na kvalitě. Proto doporučujeme se při výběru firmy neunáhlit. Porovnejte možnosti, ptejte se na všechno, co vás zajímá, a věřte zkušenostem ostatních zákazníků.

Uvažujete o pořízení fotovoltaické elektrárny?