Co je to virtuální baterie a jak vám může ušetřit peníze na elektřině
Produktivita fotovoltaické elektrárny je závislá na slunečním záření. Během dne, kdy slunce svítí nejvíc, vyrobí největší množství energie, a v noci naopak nevyrábí vůbec žádnou. Ale co když jste přes den v práci a elektřinu potřebujete hlavně večer? Pak se neobejdete bez baterie, do které se přebytečná energie z fotovoltaiky uloží do doby, než ji budete chtít využít. Víte ale, že kromě standardního solárního akumulátoru existuje i virtuální baterie?
Co se v článku dozvíte:
- Proč ukládat přebytečnou energii
- Co je to virtuální baterie
- Kolik stojí virtuální baterie
- Kdy se vám vyplatí virtuální baterie
Proč ukládat přebytečnou energii
Pokud vlastníte fotovoltaickou elektrárnu, pak dobře víte, že množství vyrobené energie v dané chvíli většinou zdaleka neodpovídá potřebám vaší domácnosti. Fotovoltaika vyrábí elektřinu pouze v době, kdy na ni svítí slunce. Během zamračeného dne nebo v zimě tak generuje výrazně nižší množství energie, a v noci nevyrábí vůbec. Nejproduktivnější je naopak uprostřed dne, kdy většinou nejste doma nebo tolik energie nepotřebujete.
Nic vám sice nebrání v tom, abyste energii z fotovoltaiky využívali jen v době, kdy ji elektrárna vyrábí, ale rozhodně by to bylo obrovské plýtvání a fotovoltaika by se vám nejspíš nevyplatila. Většina majitelů fotovoltaických elektráren proto už při instalací přemýšlí právě nad tím, jakým způsobem bude s přebytečnou elektrickou energií nakládat. V současné době je na výběr ze čtyř možností:
- Odesílání přetoků do distribuční sítě zdarma
- Prodej přetoků do sítě
- Ukládání přebytků do akumulátoru
- Ukládání přebytečné elektřiny do tzv. virtuální baterie
Co je to virtuální baterie
Virtuální baterie, jak už název napovídá, není baterií v pravém slova smyslu. Nejedná se o klasický akumulátor, který připojíte k fotovoltaické elektrárně a umístíte do garáže, ale o službu, kterou nabízejí někteří dodavatelé energií.
Služba virtuální baterie spočívá ve využívání přetoků z fotovoltaiky – jako u klasické solární baterie. Rozdíl je v tom, že se vaše přebytky nikde neukládají a nečekají na vás. Odcházejí do distribuční sítě, odkud je dodavatel distribuuje k dalším zákazníkům.
Jakmile budete chtít své přetoky využít (třeba v noci nebo v zimě), můžete si je ze sítě zase odebrat zpátky – ale ne tak úplně zadarmo. Neplatíte sice za elektřinu jako takovou, ale dodavatel vám při “vyzvedávání” vašich přebytků naúčtuje distribuční náklady, poplatky a daně. Virtuální baterie se vám přesto může vyplatit, zejména pokud nepoužíváte solární akumulátor nebo máte velké množství přebytků.
Co je solární baterie
Dalším, o něco známějším způsobem využívání přebytečné energie je její ukládání do solární baterie. Solární baterie se fyzicky nachází v blízkosti fotovoltaické elektrárny a shromažďuje vyrobenou elektřinu, která se okamžitě nespotřebovává.
Solární akumulátor je samozřejmě limitovaný svou kapacitou a pro někoho může představovat překážku také jeho cena a požadavky na prostor. Na rozdíl od virtuální baterie se ale na tu solární můžete stoprocentně spolehnout i při výpadku distribuční sítě.
Kolik stojí virtuální baterie
Už jsme zmínili, že ukládání energie do virtuální baterie není zdarma. Ačkoliv “svou” elektřinu máte při odběru zdarma, je potřeba počítat s dalšími poplatky. Pojďme se tedy podívat, kolik virtuální baterie stojí u dodavatelů energií, kteří ji nabízejí – v současnosti se jedná pouze o společnosti E.ON a ČEZ.
Virtuální baterie od E.ON
Pokud máte zájem o virtuální baterii od společnosti E.ON, můžete narazit hned na začátku na problém. E.ON totiž umožňuje používání této služby pouze v případě, že máte přímo od firmy nainstalovanou fotovoltaickou elektrárnu s výkonem do 10 kWp.
Minimální kapacita baterie je 1 MWh za rok. Distributor vám na začátku každého ročního cyklu automaticky nastaví kapacitu podle vaší reálné potřeby. Za každou započatou megawatthodinu si připlatíte 49 Kč za měsíc, a to až do kapacity 4 MWh.
Kapacita 4 megawatthodiny je hranice, kterou doporučujeme si u virtuální baterie od E.ON dobře ohlídat. Jakmile ji totiž překročíte, a to klidně jen o trošku, měsíční cena služby se vám automaticky zvýší na 499 Kč. A to už se ve většině případů ani trochu nevyplatí!
Virtuální baterie od ČEZ
U společnosti ČEZ najdete službu virtuální baterie pod názvem Elektřina pro soláry. Podmínkou využívání služby je odebírání elektřiny od ČEZu, fotovoltaiku ale můžete mít instalovanou od kohokoliv. Smlouva se v tomto případě uzavírá na 3 roky.
Do září roku 2022 byla paušální cena za měsíc využívání této služby 199 Kč a někteří zákazníci, kteří podepsali smlouvu dříve, ji za tuto cenu stále využívají. Pro nové zákazníky ale platí cena 423 Kč za měsíc.
Virtuální baterie od společnosti ČEZ se tak vyplatí zejména těm majitelům fotovoltaických elektráren, kteří do sítě dodají minimálně 2, spíše 3 MWh. Je potřeba si ohlídat jen to, že do virtuální baterie můžete dodat množství elektřiny pouze do výše vaší spotřeby.
Má virtuální baterie nějaké nevýhody?
Už jsme zmínili, že služba virtuální baterie se nevyplatí každému. V porovnání s klasickou solární baterií má totiž několik nevýhod, které je potřeba vzít v potaz.
- Za službu platíte. Musíte si proto pozorně spočítat, jestli vás virtuální baterie nebude stát víc peněz, než “ušetříte”. Výsledná cena záleží na vaší spotřebě i výkonu fotovoltaické elektrárny, a tak nejde jednoznačně říci, zda se vám virtuální baterie vyplatí. Většinou ale platí, že jakmile elektřina opustí váš dům, už na ní vydělává i někdo jiný než vy.
- Nepomůže vám v případě výpadku elektřiny. Pokud dojde k výpadku proudu ve chvíli, kdy fotovoltaika nevyrábí elektřinu, a vy nebudete mít fyzický akumulátor, budete zkrátka bez proudu. Spolehlivost i při výpadcích distribuční sítě je jednou z hlavních předností solární baterie.
Zvyšuje závislost na dodavateli energií. Řada lidí si pořizuje fotovoltaiku proto, aby snížili svou závislost na distribuční síti. Využitím virtuální baterie se ale k této závislosti do určité míry vracíte. Uživatelé virtuální baterie jsou závislí na fungování sítě a na tom, jaké ceny energií a služeb dodavatel nastaví.
Kdy se vám vyplatí virtuální baterie
Ukládání energie do virtuální baterie vám může ušetřit peníze na elektřině, ale také se vám může pořádně prodražit. Vždy je proto potřeba si důkladně přepočítat, jak to právě ve vašem případě vychází. V jakých případech se vám může virtuální baterie vyplatit?
Nepoužíváte solární baterii
Pokud vaše fotovoltaická elektrárna není z jakéhokoliv důvodu připojena k solární baterii, a přesto vyrábí přetoky, není co řešit. Kterýkoliv typ baterie je výhodnější než posílání přetoků do distribuční sítě úplně zdarma.
Máte velké přetoky
Virtuální baterie se také vyplatí v případě, že vaše fotovoltaická elektrárna vyrábí velké množství energie, které vaše domácnost nestíhá spotřebovat. Pokud do sítě posíláte zhruba 2 MWh nebo více, pak pro vás virtuální baterie může být výhodným řešením.
Platíte vysokou cenu silové elektřiny
Virtuální baterie se vyplatí tím více, čím vyšší jsou ceny elektřiny. Při využívání elektřiny z přetoků, které jste do sítě odeslali, totiž neplatíte za samotnou elektřinu, ale pouze za distribuční náklady a další poplatky. Cena těchto poplatků ovšem při nízkých cenách energií může klidně převýšit cenu elektřiny a v takovém případě je levnější standardně odebírat elektřinu jako takovou. Virtuální baterie se tak začaly vyplácet s tím, jak se v posledních letech zvedaly ceny energií, a v současné době tak mohou být poměrně výhodné.
Zajímá vás, zda je lepší solární, nebo virtuální baterie? Přečtěte si také náš článek: Virtuální versus solární baterie