fbpx

Zálohování pomocí fotovoltaické elektrárny a její rizika

Celá rodina se kouká na premiéru filmu, v lednici se chladí oblíbená sedmička bílého vína a vedle Vás si spokojeně plavou drahé rybičky v luxusním akváriu. Podobnou idylku zná pravděpodobně každý, stejně tak jako situaci, že z ničeho nic televizní obrazovka zčerná, lednička vypne a rybička nemá kyslík. Zase došlo k výpadku proudu.

Ať už se jedná o krátký výpadek, nebo čím dál pravděpodobnější blackout, je to více než nekomfortní. V dnešní době se bez elektrické energie prakticky nedá fungovat. Dobrou zprávou však je, že se tomu dá předejít pomocí instalace fotovoltaické elektrárny s bateriovým uložištěm a takzvaným back-upem (zálohou).

Je však potřeba dát si pozor na způsob zapojení fotovoltaické elektrárny a zálohovaného okruhu! 

Jak zálohovaní pomocí fotovoltaické elektrárny funguje?

V dnešní době si můžete vybrat mezi různými fotovoltaickými systémy. V případě, že chcete fotovoltaickou elektrárnu využít i pro zálohování, je nutné zvolit fotovoltaický systém s baterií. Co je však nejdůležitější, je kvalitně zpracovaný projekt. Ale o tom až níže.

Fotovoltaická elektrárna funguje tak, že pokud dojde k výpadku elektrické energie, fotovoltaický systém tento výpadek či blackout zaznamená pomocí smartmetru a následně automaticky přepne do UPS módu.

V případě hybridní fotovoltaické elektrárny po výpadku panely dále vyrábějí a zásobují zálohované okruhy. V situaci, kdy fotovoltaická elektrárna vyrábí více energie, než zvládnou zálohované okruhy spotřebovat, je přebytečná energie ukládána do baterie pro pozdější využití. Pokud slunce nesvítí a fotovoltaická elektrárna nevyrábí dostatek energie, je dům zásobován z baterie až do jejího vybití. Po výpadku se tedy fotovoltaická elektrárna promění v zálohovaný zdroj elektrické energie.

Správná velikost fotovoltaické elektrárny

Velikost fotovoltaické elektrárny je pro funkci zálohování doslova klíčová. Fotovoltaická elektrárna by měla být navržena podle příkonu spotřebičů, které jsou na zálohovaný okruh zapojeny. Vhodně zvolenou velikostí fotovoltaické elektrárny se vyhnete nepříjemným chvílím potmě, vyteklému mrazáku a zkaženému jídlu v lednici. Dokonce i Vaše rybička Vám poděkuje.

Co vše zvládne fotovoltaická elektrárna zálohovat?

Pokud tuto otázku položíte obchodnímu zástupci firmy, která Vám fotovoltaickou elektrárnu nabízí, tak můžete jednoduše oddělit první zrna od plev. Jestliže se na první dobrou, bez podrobné analýzy stávající instalace dozvíte, že Vám bez problému zálohují celý dům, tak rychle ruce pryč. Spousta firem nabízí takzvaný „full back-up“ neboli zálohu celého domu. Což je v 99 % případů naprostý nesmysl.

V rodinných domech jsou nejvíce používané třífázové asymetrické hybridní střídače o výkonu 10 kW. Tyto fotovoltaické měniče mají výstupní proud kolem 16 A. Což je většinou dost málo na utáhnutí celé domácnosti. 

Zkuste si představit situaci, kdy k výpadku či dokonce black-outu dojde. V takovém případě chcete, aby Vám fungovaly ty nejdůležitější spotřebiče, a to co nejdéle. To je další důvod, proč je klasický full back-up naprostý nesmysl. Při výpadku většina fotovoltaických střídačů přepne do UPS režimu do 20 ms. Tudíž si ani nevšimnete, že k výpadku došlo a baterii Vám vybije například zapnutá trouba a další spotřebiče, které v nouzovém stavu nejsou podstatné.

Na zálohovaný okruh u fotovoltaické elektrárny tedy doporučujeme zapojit pouze podstatné okruhy. Například lednici a mrazák, aby se nezkazilo jídlo, hlavní světelné okruhy, vrata od garáže, čerpadlo, zabezpečovací systém a pak třeba i televizi, abyste se nenudili.

Každého „odborníka“ co Vám bude tvrdit, že Vám zálohuje pomocí fotovoltaické elektrárny celý dům a nemyslí tím ostrovní fotovoltaickou elektrárnu za X milionů, rovnou pošlete k šípku.

Projekt a elektroinstalace fotovoltaické elektrárny

Vše, co jsme si doposud o zálohování pomocí fotovoltaické elektrárny řekli je velmi důležité. Zbývá však téma ze všech nejdůležitější a tím je projekt a samotná realizace fotovoltaické elektrárny.

Zapojení fotovoltaické elektrárny na vandráka

Cca 70 % realizačních firem zapojí zálohovaný okruh napřímo. To znamená, že z měniče jdou silovým kabelem rovnou do rozvaděče, kde připojí buď celý dům v případě full back-up, anebo Vámi zvolené větve. Mezi měničem a spotřebiči jsou tedy jen jistící a bezpečnostní prvky (zde se nebavím o těch firmách, které tam nedají ani ty jističe, a že jich je).

Problém tohoto zapojení je, že pokud střídač vypoví službu, dojde k chybě nebo se zasekne (je to elektronika, stává se to často), tak Vám všechny zálohované okruhy vypadnou. Než instalační firma střídač vyreklamuje nebo opraví (pokud má vůbec servisní tým), tak Vám všechno jídlo z lednice odejde a Vaše drahá rybička v akvárku přestane plavat. No, a to přeci nechcete.

Zapojení fotovoltaické elektrárny na koumáka

Zbytek firem, které mají svědomí se nad tím zamyslelo a začalo používat síťové přepínače. Z fotovoltaické elektrárny jde silový kabel do rozvaděče AC, kde se nachází tento přepínač, který má 3 polohy. Pokud máte síťový přepínač v první poloze, tak jsou dané okruhy zásobovány ze zálohovaného výstupu. Druhá poloha dané okruhy úplně vypne a v třetí poloze jsou okruhy zásobovány ze sítě od distributora elektrické energie.

V případě, že se Vám střídač porouchá, tak máte možnost manuálně přepnout na dodání energie ze sítě. Tím si své oblíbené pochoutky a rybičku zachráníte.

No jo, ale co když nejste doma?

Geniální zapojení fotovoltaické elektrárny

U nás v ILIOS jsme na to šli od lesa. Díky našemu 12ti člennému projekčnímu týmu pod vedením autorizovaného inženýra Patricka Netíka jsme vyvinuli ABC systém (Automatic back-up control system), který se o vše postará za Vás. Tento systém zapojení hlídá napětí na výstupu ze střídače a v případě poklesu dodávky energie z fotovoltaické elektrárny automaticky přepne na dodávku ze sítě. S tímto zapojením se tedy nemusíte bát, že Vámi zvolené zálohované okruhy budou bez energie. Když by došlo k jakékoliv poruše fotovoltaické elektrárny systém přepne na dodávku ze sítě a po opětovném nastartování fotovoltaické elektrárny přepne zase zpět, abyste ihned využívali Vámi vyrobenou energii.

ABC systém tedy maximalizuje komfort, zajišťuje stabilitu dodávky elektrické energie a zvyšuje využitelnost fotovoltaické elektrárny.

Máte zájem o fotovoltaickou elektrárnu?